27.05.2023
Арочні металодетектори – стаціонарні пристрої (збірні або готові), що виявляють металеві предмети, що проносять крізь них. Вони виконані у вигляді арки або рами і здатні повністю сканувати людину або великогабаритні об’єкти. Виявляють сплави в діелектричних та слабопровідних речовинах (дерево, пластик, одяг).
Робота пристрою, такого як арочні та ручні металодетектори, ґрунтується на застосуванні радіохвиль. Одна стінка посилає спеціально згенерований радіосигнал до іншої, яка приймає та спрямовує назад. Скановані матеріали мають опірність до електромагнітних і радіохвиль, тому сигнал, проходячи крізь них, втрачає свою силу або зовсім не пропускає ці хвилі через себе.
Зустрічаючись із предметом на тілі людини, що рухається крізь рамку детектора, радіохвилі відбиваються від нього і повертаються швидше, ніж інші сигнали. Пристрій фіксує час відображення, якщо швидкість відображення свідчить про металеву перешкоду – спрацьовує світлова та звукова сигналізація.
Основні 6 вимог до металодетектора:
- Виявлення заборонених до проносу металевих предметів у будь-якому положенні та на будь-якій висоті (у підошві черевика, під шапкою).
- Відсутність хибних сигналів тривоги, викликаних предметами особистого користування (годинник, ключі, монети тощо). Здатність відрізняти небезпечні предмети від безпечних – називається селективністю.
- Відсутність хибних сигналів тривоги, викликаних зовнішніми перешкодами різної природи (перешкодостійкість).
- Висока пропускна здатність.
- Безпека для вагітних, для стимуляторів серця та магнітних носіїв.
- Надійність.
Котушки бічних стінок приладу створюють електромагнітне поле, що сканує, якості якого змінюються за допомогою блоку контролю. Область під аркою поділяється на програмовані зони: одну чи більше.
Окрему групу становлять особливо чутливі сканери. Принцип роботи той самий, але порядок сканування відрізняється: порівнюється сигнал людини, що проходить, з занесеними в базу комп’ютера даними про сигнал тієї ж людини, але абсолютно чистої.
Види арочних металодетекторів
Використовують два наступні типи детекторів:
- Пасивні. Виявляють лише вироби із чорних сплавів;
- Активні. Використовують параметри розширеного діапазону. Здатні виявити всі чорні та кольорові метали, сплави під одягом, усередині багажу, на тілах людей.
Розрізняють металодетектори за такими характеристиками:
- поріг чутливості;
- зовнішнє оформлення;
- мережна робота приладу;
- призначення, набір функцій;
- світлова індикація.
Види приладів аркового типу за функціональністю:
- слабочутливі до загального застосування — виявлення зброї, габаритних предметів;
- підвищену чутливість. Виявляють дрібні предмети;
- гіперчутливі. Виявляють об’єкти із кольорових металів масою від одиниць грамів (Плитка шоколаду, упаковка жувальної гумки, предмет загорнутий у фольгу).