Серед різноманіття матеріалів для оздоблення підлоги найбільший попит має паркет та паркетна дошка. Відмінності між ними полягають у структурі планок та вартості. Паркет складається повністю з деревини твердих порід, дошка ж зроблена з двох чи трьох шарів, де з цінного дерева виготовлений тільки верхній прошарок. У зв’язку з цим ціна паркетної дошки нижча, ніж штучного паркету.
Неможливо не помітити, що дошка може коштувати по-різному. Це залежить не тільки від бренду – сам матеріал різниться за своїми характеристиками. Тому, щоб вписатися в бюджет, перш за все слід знайти постачальників, які реалізують продукцію від надійних виробників, й далі – розібратися з особливостями покриття, щоб підібрати оптимальний за ціною та характеристиками варіант. Надто дешеві розцінки повинні насторожити, навіть якщо зовні немає помітного браку та дефектів. Нерідко придбання дешевого матеріалу може закінчитися численними проблемами. Так, при укладанні можуть виникати значні труднощі, з’являються великі щілини через неякісне замкове з’єднання, плашки розтріскуються без видимих причин, фінішне покриття при експлуатації надто швидко стирається, втрачаючи вигляд. Про належну якість свідчить офіційна гарантія – це означає, що постачальник впевнений у хороших властивостях пропонованого матеріалу. Європейські виробники випускають продукцію згідно з високими стандартами, так що раціонально надавати перевагу саме таким лінійкам.
На що звернути увагу, щоб підлогове покриття обійшлося недорого, але його якість була хорошою?
Перед купівлею слід визначитися з такими моментами:
- Товщина верхнього шару. Конструкція планок включає один чи два шари хвойного дерева, й третій – з цінної деревини. Саме верхній шар визначає експлуатаційні риси матеріалу. Чим він товстіший, тим вища ціна. Показник товщини верхнього шару підбирається з огляду на інтенсивність використання підлоги, й планів щодо оздоблення – на який період користування підлога розрахована. Коли в приміщенні висока прохідність, й хочеться отримати довговічне оздоблення, доречно вкластися у покриття з товстішим верхнім шаром, і навпаки.
- Порода деревини, з якої вироблений верхній шар. Якщо для цього були застосовані екзотичні породи (мербау, тік, палісандр й т.д.), ціна матеріалу за квадратний метр буде високою. Дерев’яна підлога з дуба не поступається за своїми властивостями екзотичним аналогам, а вартість її суттєво доступніша.
- Селекція планок. Вона буває трьох видів – селект, натур та рустік. Селект – це відбірна деревина з однорідним малюнком та тоном. У селекції натур спостерігаються певні нерівномірності тону, незначна кількість заболоні та сучків. Рустік відзначається збереженням всіх природних особливостей, але, як і в попередніх видів, не допускаються дефекти – тріщини, гниль й т.д. Селект є найдорожчим видом, натур – середній за розцінками, й рустік – бюджетні лінійки. При обмеженому бюджеті у більшості випадків підійде натур. Коли дозволяє стиль інтер’єру (кантрі, лофт й т.п.), найкраще впишеться рустік, й дозволить при цьому зекономити.
- Кількість смуг. Лицевий шар може бути виготовленим з однієї, двох чи трьох смуг. Ламелі у варіантів з однією смугою цілісні, й такий матеріал дорожчий, оскільки потребує ретельного підбору сировини. Планки з двома чи трьома смугами мають подвійний/потрійний ряд ламелей, їхня ціна нижча, але вигляд також доволі естетичний.
Спосіб обробки – ще один фактор ціноутворення. Лакована або покрита олією дошка не настільки затратна у придбанні, як колекції з брашуванням, патиною та іншими складними техніками декору.