09.11.2021
Існує два основні ефективні напрямки у захисті водія у судових справах з ДТП. Перше полягає у доведенні відсутності порушень правил дорожнього руху у діях водія та, як наслідок, відсутність складу злочину. Другий напрямок захисту – примирення з потерпілим. Зазначені напрямки найбільш ефективні через те, що стосовно водія буде припинено кримінальні справи по ДТП, не буде судимості, і він не буде позбавлений права керування.
У випадку, якщо обидва вищевказані методи з якихось причин неможливі, дії захисту спрямовуються на мінімізацію покарання, та на застосування його як умовного. Також проводиться робота щодо зниження розміру стягуваних сум у рамках цивільного позову, заявленого у кримінальній справі.
Що робити, якщо ви потрапили в ДТП?
Якщо Ви потрапили в ДТП, необхідно виконати дії, вказані ПДР: викликати на місце події поліцію, включити аварійку, виставити знак. Необхідно записати дані очевидців і, при прибутті на місце співробітників поліції, наполягти на тому, щоб вони були включені в документи, що оформлюються.
При складанні матеріалу співробітниками поліції необхідно максимально контролювати повноту заповнення протоколів, довідок та інших документів. Уважно ознайомитися зі схемою ДТП (іноді складається дома чернова, та був оформляється безпосередньо сама схема). Якщо не впевнені, які слід давати пояснення – відмовитись від надання свідчень (це абсолютно законно).
Зазвичай люди, які потрапили в ДТП, перебувають у схвильованому стані і не можуть виробити грамотну версію. Противна сторона, а іноді й співробітники, можуть чинити психологічний тиск, щоб у поясненнях було викладено їхнє бачення того, що сталося.
Таким чином, на цьому етапі стоять три завдання:
- Перше, щоб у схемі було відображено справжню картину події.
- Друге, щоб у даних вами поясненнях не було викладено версію, яка підтверджує вашу винність.
- Третє, у документах мають бути зафіксовані очевидці, здатні підтвердити вашу версію.
Пам’ятайте, що згодом буде складно змінювати свідчення, і пояснювати, чому раніше були дані інші пояснення.
Що робити, якщо ви потрапили в серйозну ДТП з постраждалими?
Необхідно викликати швидку. Зазвичай важкі автотравми супроводжуються складними переломами та ушкодженням внутрішніх органів. Якщо в оточуючих є спеціальні знання у медицині, слід керуватися їх вказівкам. Якщо дієте самі, то надайте посильну медичну допомогу залежно від ситуації (спробувати зупинити кровотечу, накласти антисептичну пов’язку, прикласти холод до місця забиття, дати знеболювальне, якщо без створення – постаратися укласти набік, щоб запобігти попаданню блювотних мас у дихальні шляхи). У будь-якому випадку необхідно забезпечити безпеку потерпілого та запобігти повторній ДТП. Дані дії можуть зменшити заподіяну шкоду, тому у подальшому є предметом судової оцінки щодо призначення покарання.
При оформленні необхідно керуватися тими ж порадами, що зазначені у попередній відповіді. Потрібно вимагати, щоб очевидці ДТП були записані в довідку, яка є додатком до протоколу огляду. Свідчення таких очевидців розцінюються слідством та судом як достовірні. До них належать свідчення очевидців, які викликали «швидку допомогу», поліцію. Якщо на момент оформлення очевидці вже відсутні, і співробітники відмовляються включати їх дані до довідки-протоколу огляду, то необхідно зафіксувати їх ПІБ, телефони та адресу. При розгляді матеріалу або вже в ході розслідування слід подати клопотання про встановлення даних очевидців та їх допит. Також потрібно спробувати переглянути відео з відеокамер, встановлених поблизу ДТП. Вимагати від співробітників своєчасного вилучення записів та залучення їх до матеріалу перевірки. Аналогічні дії підлягають вчиненню щодо відеореєстраторів.
Також на місце події бажано відразу викликати адвоката, який контролюватиме складання співробітниками поліції або слідчими всіх необхідних документів, їхню повноту та правильність, у тому числі пояснень. Адвокат з ДТП може розпочати виконання своїх обов’язків відразу ж на підставі ордера. Жодного оформлення для цього довіреностей не потрібно. Присутність адвоката багато в чому полегшить подальший захист.