Температура теплоносія у зворотній магістралі опалювальних приладів не перевищує 60°C, а температура димових газів традиційних котлів з атмосферними пальниками під час роботи на максимальній потужності становить близько 150°C. Бажання використати цю температуру для більш ефективної експлуатації котла виникло давно. Але багато років конструктори не могли це зробити. При проектуванні автономних систем опалення з конвекційним (традиційним) котлом головним принципом було недопущення виникнення конденсату водяної пари з розчиненими у них кислотами.
Конденсат може утворюватись на стінках теплообмінника, камери згоряння, димоходів. Вимога про недопущення виникнення конденсату обумовлена конструкційними матеріалами та технологією виготовлення елементів опалювального котла того часу. Теплообмінники котлів та інші деталі випускалися з чавуну, вуглецевої сталі, міді – матеріалів, які сильно корродують в умовах утворення конденсату. Рішення було просте — виключити можливість виникнення конденсату. Ці принципи підпадають на газові котли і настільки глибоко закріпилися в технічному проектуванні, що ефективність (коефіцієнт корисної дії) котельного обладнання досі вважається не від повної теплотворної здатності природного газу як палива, а від нижчої теплотворної здатності, тобто без урахування пароутворення (конденсації).
Для газових котлів застосування цього підходу до розрахунку ККД перетворюється на завищення цього показника на 11%. Причина цього — застарілі принципи розрахунку, ухвалені сторіччя тому. Отже, конвекційні настінні котли – це теплові агрегати для автономної системи опалення, у яких при згорянні палива конденсат продуктів згоряння конструктивно не допускається.
Поява конденсаційних котлів, здатних використовувати теплоту фазових переходів та не бояться виникнення конденсату на поверхні елементів котла, була ініційована енергетичною кризою 1970-х років, високими цінами на природний газ у європейських країнах та новими технологіями виробництва конструкційних матеріалів. Висока ефективність конденсаційних котлів, порівняно з традиційними, дозволяє знизити щорічні витрати на теплопостачання будинків. Можна впевнено говорити про зниження сум, що витрачаються, на 10–15%.
Крім того, конденсаційні котли мають вищі екологічні показники. Кількість шкідливих викидів парникових газів вони значно нижчі, ніж традиційних (конвекційних) газових.
Перший настінний газовий котел конденсаційного типу створила голландська компанія Nefit, яка представила на міжнародній виставці у 1981 році котел Nefit turbo і пізніше ціле десятиліття була лідером у галузі виробництва цього прогресивного обладнання. У 1993 році компанія Nefit була поглинена німецькою компанією Buderus, яка, у свою чергу, у 1995 році була поглинена ще більшою німецькою компанією Bosch. Іншою компанією, піонером виробництва конденсаційних котлів є Remeha, яка випускає конденсаційні котли з 1983 року. У 2004 році вона була поглинена групою De Dietrich Thermique, яка, у свою чергу, у 2009 році злилася з ВАXI Group, утворивши групу BDR Thermea