25 січня 2020 року о 16.00 на Арсенальній площі у Києві (м. «Арсенальна») вже вчетверте відбуватиметься видовищна масштабна реконструкція бою за завод «Арсенал», який тривав саме на цьому місці у січні 1918 року між військами УНР та проросійськими більшовиками. У заході візьмуть участь реконструктори в автентичному військовому одязі, а «воювати» будуть гарматами, гвинтівками й кулеметами тих часів. Під час бою будуть використовуватись холості набої. Запрошуємо киян та гостей столиці власними очима побачити як відбувався бій за завод «Арсенал». Вхід вільний. Акредитація ЗМІ за номером: (098) 847 82 37.
Історична довідка:
102 роки тому як і сьогодні Україна відстоювала свою незалежність, а протистояв нам той самий ворог – більшовицька Росія. Бій за завод «Арсенал» у 1918 році був одним з ключових для перемоги військ УНР над окупантом – проросійськими червоногвардійцями. Його можна назвати успішною антитерористичною операцією тих часів. Подвиг бійців української армії, зокрема й юних крутянців, які зупинили російську армію Муравйова під Києвом, замовчували довгий час.
У 1917 році Україна після майже двох століть перебування під окупацією відновила свою державність. Було проголошено створення Української Народної Республіки.
Утім, відроджена Українська Держава одразу ж зіткнулася із вкрай жорстоким і підступним ворогом – російською більшовицькою владою, яка засіла у Москві та Петрограді. Російські більшовики одразу після свого приходу до влади прагнули підпорядкувати собі Україну. Втім, їхня спроба взяти під контроль Всеукраїнський з’їзд Рад у грудні 1917 року зазнала цілковитого провалу. Тому керівництво більшовиків на чолі з Лєніним, прагнучі відродити Російську імперію, взяло курс на підкорення України шляхом збройного вторгнення та окупації українських земель. 17 грудня 1917 року совєцька Росія оголосила війну Українській Народній Республіці.
29 січня 1918 року у Києві почалося так зване «січневе повстання» робітників заводу «Арсенал» проти української влади. Причини повстання прості. Перша – національна. Робітники заводу – це інтернаціональна публіка, до складу якої входили працівники з інших регіонів Російської імперії. Вони були переведені на роботу в Київ у зв’язку з Першою світовою війною. Тому гасла про незалежність, яку щойно проголосила УНР, вони не сприймали. А ті робітники, що походили з України, були переважно денаціоналізованими і втратили зв’язок зі своїми предками.
Другий момент – суто соціальний. Гасла більшовиків були звабливі. До прикладу: «Заводы рабочим!». Ніхто не уявляв, як заводи будуть належати робітникам, але гасло подобалося. Тому певна частина робітників Києва симпатизувала більшовикам. Тут можна провести чимало паралелей з сучасним військовим конфліктом на Донбасі.
Бій за завод «Арсенал» тривав декілька днів й був переможним для України. А 29 січня відбувся також легендарний бій під Крутами. Він тривав 5 годин між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії під проводом Муравйова та загоном із київських курсантів і козаків «Вільного козацтва», що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.
У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і здійснили організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.
Героїчний чин студентського куреня під Крутами став символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну.
Ознайомитись з відео «Бій за завод «Арсенал» можна за посиланням: https://youtu.be/rEzirbBGTFc.
Джерело: http://www.solor.gov.ua/